Kategorie

Aspekty prawneZAKUP I POSIADANIE MODELI ZDALNIE STEROWANYCH I DRONÓW

Wszystkie modele zdalnie sterowane, które można kupić w naszym sklepie internetowym mogą być używane bez zezwolenia w celach rekreacyjnych lub sportowych. Osoba, która nimi zdalnie kieruje nie jest zobowiązana w świetle polskiego prawa do posiadania żadnych dodatkowych uprawnień. Certyfikat operatora bezzałogowego statku powietrznego UAVO (ang. Unnamed Aerial Vehicle Operator) musi posiadać jedynie osoba kierująca tego typu jednostkami w celach komercyjnych.

Posiadanie modeli zdalnie sterowanych w tym bezzałogowych statków powietrznych UAV (ang. Unnamed Aerial Vehicle) potocznie zwanych dronami nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami, o ile będziemy używali ich w sposób zgodny z przepisami prawa.

Sugerujemy by używać modele zdalnie sterowane tak,  by ich obecność w przestrzeni publicznej nie była uciążliwa dla innych jej użytkowników. Warto wziąć pod uwagę, iż u niektórych osób modele zdalnie sterowane mogą wywołać uczucie strachu czy zdenerwowania. Nie powinniśmy zatem latać nad szlakami komunikacyjnymi i bezpośredniej bliskości budynków osób i zwierząt.

Należy pamiętać, że na terenie innych krajów nawet w obrębie UE mogą obowiązywać inne przepisy i regulacje prawne dotyczące użytkowania modeli zdalnie sterowanych, a w szczególności latających Jeśli zatem wybieramy się poza granice Polski z zakupionymi u nas modelami jesteśmy zobligowani do zaznajomienia się z tymi przepisami i ich przestrzegania.Kategorie